а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противречен

противречни
Вид збор: Придавка
1. Што искажува спротивни, спротивставени мислења, ставови и сл.
Англиски: contradictory
Примери:
Тука имаме две противречни мислења како да се реши проблемот.
2. Што содржи противречност, што си противречи во расудувањето, што е логички спротивен.
Англиски: contradictory
Примери:
Противречни вести.
Изведенки
противречно прил.
Зборува противречно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи