а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противпожарен

противпожарниот
Вид збор: Придавка
Што е наменет за борба против пожар, против огнена стихија.
Англиски: fire fighting
Примери:
противпожарен аларм, противпожарен апарат
противпожарна бригада, противпожарно возило
FlexiMac
 менување на македонски глаголи