а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противофанзива

мн. противофанзиви
Вид збор: Именка, женски род
Офанзива што се презема да се спречи напредувањето на противникот, или да се помине во напад.
Англиски: counteroffensive
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи