а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противотров

мн. противотрови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30138
Средство со кое се поништува или се намалува дејтвото на некој отров.
Англиски: antidote
Употреба: Медицина
Примери:
Го касна змија и мораше да прими противотров.