а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противник

мн. противници
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што се спротивставува на нешто, што припаѓа на спротивставената страна.
Англиски: adversary Албански: kundërshtar
Примери:
Тој е голем противник на новите идеи.
Нашите противници се добро наоружани.
2. Лице што истапува против некого во некаков спор, парница, политика, спортска игра.
Англиски: opponent Албански: kndërshtar, oponent
Примери:
Противникот има два гола предност.
3. Ривал, конкурент во работа, во љубов.
Англиски: rival Албански: rival
Изведенки
1. противничка ж.
мн. противнички
2. противнички прид.
противничкиот
Пример: противнички играч, противнички фудбалер
FlexiMac
 менување на македонски глаголи