а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противнароден

противнародниот
Вид збор: Придавка
Што е против интересите на народот.
Употреба: Политика
Примери:
Противнародна влада.
Противнароден режим.
Противнародни мерки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи