а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противмерка

мн. противмерки
Вид збор: Именка, женски род
Дејство презземено да се спречи некое друго дејство, или да се спротивстави на закана, опасност и сл.
Англиски: countermeasure
FlexiMac
 менување на македонски глаголи