а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противкандидат

мн. противканидати
Вид збор: Именка, машки род
Кандидат на противичката страна, на конкурс, при избори и сл.
Англиски: rival
Употреба: Политика
Изведенки
противкандидатка ж.
мн. противкандидатки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи