а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противи

(се) противат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се спротивставува на нешто, искажува незадоволство од нешто.
Англиски: resist Албански: kundërshtoj, rezistoj
Примери:
Тој се противеше на продавањето на куќата.
Тие се противеа на одлуката на директорот за прекувремено работење.
Изведенки
противење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи