а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противен

противниот
Вид збор: Придавка
1. спротивен
Англиски: opposite
2. Што е против, што се противи (некому, за нешто).
Англиски: contrary
Изведенки
1. противно прил.
Пример: Противно на очекувањата, тој дојде.
2. противност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи