а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протече

протечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пропушти течност.
Англиски: trickle Албански: rrjedh
Примери:
Дрвеното буре протече од едната страна.
2. За течност, воден тек што се наоѓа во насочено движење.
Англиски: flow Албански: rrjedhë
Примери:
Каллив порој протече низ градот.
3. За време, настан, случка - мине, помине.
Англиски: pass Албански: kalon
Употреба: Преносно значење
Изрази
Од тогаш многу вода протече низ Вардар - многу работи се сменија од тоа време.
Изведенки
1. протечува несв.
протечуваат
2. протекува несв.
протекуваат
3. протечување ср.
глаг. им.
4. протекување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи