а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протек

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. протекување
Англиски: flow Албански: rrjedhë
2. Состојба на движење, пренесување, ширење, циркулација на нешто (пари, капитал, работна сила, идеи, информации).
Англиски: circulation Албански: qarkullim
Примери:
Протек на културни вредности.
Протек на идеи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи