а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протекција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. заштита, покровителство
Англиски: patronage Албански: protekcion
2. Фаворизирање на некого, најчесто незаслужено и на штета на другите.
Англиски: favouritism Албански: protekcion, favorizim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи