а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протекторат

мн. протекторати
Вид збор: Именка, машки род
1. Држава под управителство на друга држава или организација.
Англиски: protectorate Албански: protektorat
Употреба: Дипломатија
Примери:
Под протекторат на Обединетите нации.
2. покровителство, заштита
Англиски: protectorate Албански: protektorat
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи