а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протеин

мн. протеини
Вид збор: Именка, машки род
Сложено органско соединение, главна состојка на протоплазмата од клетката кај животинскиот и растителниот организам; витален дел од исхраната на луѓето и животните.
Англиски: protein Албански: proteinë
Употреба: Хемија
Изведенки
протеински прид.
протеинскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи