а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протеза

мн. протези
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13889
1. Вештачки дел или соодветна направа што заменува изгубен дел од телото.
Англиски: artificial limb Албански: protezë
Употреба: Медицина
2. Додавање слог или глас на почетокот на зборот.
Албански: rimoj fillimin e fjalës
Употреба: Лингвистика
Примери:
олку - волку
убие - јубие