а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протатни

протатнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Мине брзо, со голема брзина, покрај нешто, низ нешто со татнење.
Примери:
Возот протатни низ станицата.
2. Мине многу брзо во неповрат.
Албански: kalon shpejt
Примери:
Годините протатнија и назад не се враќаат.
Изведенки
протатнува несв.
протатнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи