а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просјак

мн. просјаци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што проси, што живее од милостина.
Англиски: beggar
Примери:
Просјакот стоеше со испружена рака.
Изведенки
просјачка ж.
мн. просјачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи