а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просуди

просудат
Вид збор: Глагол, свршен
Оцени, даде оценка, суд за нешто.
Англиски: judge
Примери:
Тој просуди дека не треба да го прифати предлогот.
Изведенки
1. просудува несв.
просудуваат
2. просудување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи