а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проструи

прострујат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Струи воздух.
Англиски: stream Албански: bën korent, rrymon
Примери:
Низ отворениот прозорец проструи свеж воздух.
2. Струи течност.
Англиски: stream Албански: derdhet, rrjedh me hov
Примери:
Низ вените повторно му проструи крв.
3. се пронесе, се прочуе
Англиски: disperse Албански: shpërndaj, përhap
Употреба: Преносно значење
Примери:
Веста брзо проструи низ градот.
Изведенки
1. прострујува несв.
прострујуваат
повт.
2. прострујување ср.
глаг. им
FlexiMac
 менување на македонски глаголи