а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прострели

прострелат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со куршум или стрела повреди.
Англиски: shoot through Албански: përshkoj, plagos
Примери:
Куршумот го прострели во градите.
2. Остро погледне некого.
Англиски: penetrate Албански: përshkoj, shikoj ashpër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со поглед го прострели противникот.
Изведенки
1. прострелува несв.
прострелуваат
2. прострелување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи