а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

простран

пространиот
Вид збор: Придавка
Што зазема голема површина, со доволно простор.
Англиски: spacious
Примери:
Простран апартман.
Пространа тераса.
Изведенки
пространост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи