а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пространство

мн. пространства
Вид збор: Именка, среден род
Простор, област што опфаќа големи димензии.
Англиски: vastness
Примери:
Големи пространства се покриени со шума.
Водено пространство.
Небесно пространство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи