а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просто

Вид збор: Честичка
1. За потсилување на кажаното.
Англиски: simply
Примери:
Тоа е просто невозможно.
Просто не знам што да правам, којпат да го фатам.
2. За ограничување, само.
Англиски: only
Примери:
Рече и тој неколку збора, просто колку да каже и тој нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи