а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просто

Вид збор: Прилог
1. На едноставен начин.
Англиски: simple
Примери:
Тој се облекува просто, фармерки и маица.
2. На разбирлив начин, отворено.
Англиски: simple
Примери:
Во суштината тој зборува многу просто и јасно.
Изрази
Просто-напросто - многу едноставно.
Просто да му (ти, им...) е - во случаи на простување, проштевање.
Нека му (ти, им ...) е просто - во случаи на простување, проштевање.
Изведенки
простичко прил.
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи