а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

простотија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. неукост, незнаење
Англиски: ignorance Албански: injorancë
2. Простачко, невоспитано, грубо однесување, однесување без манири.
Англиски: rudeness Албански: vrazhdësi
FlexiMac
 менување на македонски глаголи