а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

простотилак

мн. простотилаци
Вид збор: Именка, машки род
простотија
Англиски: rudeness
Изрази
Простотилак - срамотилак - неукиот често ќе се посрамоти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи