а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

простосрдечен

простосрдечниот
Вид збор: Придавка
1. Што е со искрено, отворено срце
Англиски: kind-hearted
Примери:
простосрдечен човек
2. Што е израз на срдечно, отворено срце.
Англиски: kind-hearted
Примери:
простосрдечна насмевка
Изведенки
простосрдечност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи