а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просторен

просторни
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на простор.
Примери:
Министерство за животна средина и просторно планирање.
Просторен план.
2. Што има голем простор.
Англиски: spacious
Изведенки
просторност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи