а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

простодушен

простодушни
Вид збор: Придавка
1. Што е добродушен, добар, искрен.
Англиски: naive
Примери:
Простодушно момче со чисто срце.
Тој беше простодушен, сочувствителен со несреќата на другите.
2. Што изразува добродушност, отворен.
Англиски: kind-hearted
Примери:
Простодушна насмевка.
Изведенки
1. простодушно прил.
Пример: Прашуваше за се така простодушно.
2. простодушност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи