а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проституира

проституираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Наведе, наведува некого на блуд за пари.
Англиски: prostitute Албански: prostituoj, kurvëroj
Примери:
Тој ги проституирал своите ќерки.
2. (се проституира) Се оддава на блуд за пари.
Англиски: prostitute Албански: prostituohet
Примери:
Девојката се проституирала уште од рана младост.
Изведенки
проституирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи