а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

простирка

мн. простирки
Вид збор: Именка, женски род
Ткаенина со која се прекрива кревет, маса, под и сл.
Англиски: bedcover
Примери:
Декоративната простирка беше послана пред каминот.
Креветот беше послан со рачно плетена простирка.
подна простирка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи