а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

простенка

простенкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да стенка или стенка малку, извесно време (често во директен говор).
Англиски: groan
Употреба: Разговорно
Примери:
Простенка од болка.
Простенка низ заби.
Изведенки
простенкува несв.
простенкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи