а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

простачки

простачка
Вид збор: Придавка
Што е груб, прост, невоспитан.
Англиски: rude
Примери:
простачки забелешки
Изведенки
простачки прил.
Пример: Простачки мљаскаше со јазикот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи