а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

простата

(едн.) простатата
Вид збор: Именка, женски род
Жлезда околу грлото на мочниот меур кај машки цицачи.
Англиски: prostate Албански: prostatë
Употреба: Анатомија
Примери:
рак на простатата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи