а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просперитет

(едн.) просперитетот
Вид збор: Именка, машки род
Општ успех, напредок, благосостојба во една заедница.
Англиски: prosperity Албански: prosperitet
Употреба: Економија
Примери:
национален просперитет
социјален просперитет
културен просперитет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи