а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просперира

просперираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Успева, напредува, успешно се развива.
Англиски: prosper
Примери:
Тој просперирал добро во новата средина.
Изведенки
просперирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи