а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проспект

мн. проспекти
Вид збор: Именка, машки род
1. Печатена реклама во вид на леток или на брошура.
Англиски: leaflet Албански: prospekt
Употреба: Економија
2. Широка улица, авенија.
Англиски: avenue Албански: bulevard
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи