а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прослава

мн. прослави
Вид збор: Именка, женски род
Свечено одбележување на значаен настан или по некој повод.
Англиски: celebration Албански: festim, kremtim
Примери:
На прославата говореше Претседателот.
Организиравме голема прослава по повод Денот на ослободувањето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи