а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просече

просечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи отвор со сечење.
Англиски: cut through Албански: çaj, pres
2. Пробие пат во планина, низ шума и сл.
Албански: çaj, bëj rrugë
Примери:
Просекоа пат во планината до рудникот.
Изведенки
1. просечува несв.
просечуваат
2. просечување ср.
глаг. им.
3. просекува несв.
просекуваат
4. просекување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи