а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просека

мн. просеки
Вид збор: Именка, женски род
Просечено место низ шума, пат низ шума.
Англиски: forest lane Албански: llogore, hendek
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи