а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просее

просеат
Вид збор: Глагол, свршен
Исее брашно, песок низ сито, решето и сл.
Англиски: sift
Примери:
Жената просеја малку брашно во ноќвите.
Работниците убаво ја просеаја песокта со тенка густа мрежа.
Изведенки
1. просева несв.
просеваат
2. просевање ср.
глаг. им.
3. просејува несв.
просејуваат
4. просејување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи