а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проректор

мн. проректори
Вид збор: Именка, машки род
Помошник или заменик на ректор задолжен за конкретни работи.
Англиски: vice-chancellor
Употреба: Образование
Примери:
Проректор за наука.
Проректор за финансии.
Изведенки
проректорка ж.
мн. проректорки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи