а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прорез

мн. прорези
Вид збор: Именка, машки род
1. Тесен отвор направен за да се стави внатре дел од некоја направа или предмет.
Англиски: slot Албански: vrimë, e çarë
Примери:
Во автобусите наместија апарати со прорез за поништување билети.
2. Расечено, прорежано место на нешто, на дел од облека и сл.
Англиски: slit Албански: grisje
Примери:
Од страните фустанот имаше длабоки прорези.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи