а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проред

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Слободен простор меѓу редовите на градинарски култури, лозови насади и сл.
Англиски: space Албански: ndarje, hapsirë mes dy rreshtave
Употреба: Земјоделство
Примери:
Проредот меѓу корењата зависи од сортата што се сади.
2. Растојание меѓу редовите во еден текст.
Англиски: spacing Албански: ndarje, spacio
Примери:
Новинарски проред.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи