а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проплука

проплукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45362
Почне да плука (обично крв).
Англиски: spit
Употреба: Медицина
Примери:
Болниот проплука крв.
Изрази
Го проплука мајчиното млеко - на голема мака е.
Крв проплука - виде голема мака.
Изведенки
проплукува несв.
проплукуваат