а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропишти

пропиштат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25197
1. Почне наеднаш да вика од болка.
Англиски: scream Албански: piskat, ulërij
Примери:
Пропишти од болки во увото.
2. Се најде во многу тешка положба, во маки, во страдања.
Албански: klithë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пропишти народот од тој крвник.
Изведенки
пропиштува несв.
пропиштуваат