а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропис

мн. прописи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2727
Усвоено и задолжително правило со кое се уредува однесувањето во определена област од општествениот живот.
Англиски: regulation Албански: rregullë
Употреба: Административен термин
Примери:
Законски прописи.
Сообраќајни прописи.
Царински прописи.
Воени прописи.
Во согласнот со прописите.