а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропие

(се) пропијат; пропиј, пропијте; пропив, пропија; пропил; (ќе) пропиев, (ќе) пропиеја; (ќе) пропиел; пропиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31433
Почне да пие алкохол прекумерно.
Примери:
Се чинеше дека се пропи поради чувството на вина.
Откако се пропи, и семејството го отфрли.
Изведенки
1. пропива несв.
(се) пропиваат
2. пропивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК