а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропешачи

пропешачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39809
Помине со пешачење определено растојание.
Англиски: walk
Примери:
Пропешачивме до дома.
Изведенки
1. пропешачува несв.
пропешачуваат
2. пропешачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК